Historie oddílu hokejbalu Tatran Třemošná

 

Oddíl hokejbalu TJ Tatran Třemošná byl ustanoven na valné hromadě tělovýchovné jednoty Tatran Třemošná dne 13.3.1998. Přípravy na vznik oddílu probíhaly od podzimu roku 1997.  

 

Předchůdcem oddílu byly z hokejbalové týmy SPID Třemošná a Sapporo Třemošná. Tyto týmy se účastnily neoficiální hokejbalové soutěže v Plzni (používalo se označení LIBH – Liga bandy-hokeje). Tato soutěž se hrála od roku 1969 podle upravených hokejových pravidel  (bez pravidla o postavení mimo hru a zakázaném uvolnění, s 5-ti hráči v poli a s brankářem). Hrálo se většinou na házenkářských hřištích. Nejprve v areálu tehdejší TJ Škoda Plzeň v místě dnešního starého hokejbalového hřiště HBC Škoda Plzeň, pak v tomtéž areálu na prostranství před Bránou borců. Později se hrálo na hřišti Sokola Plzeň-Košutka. Posledním místem bylo hřiště pro českou házenou Sokola Plzeň-Újezd. Některé zápasy byly odehrány v Plzni-Liticích na hřišti Sokola a ve Třemošné (na škvárovém házenkářském hřišti).

 

Tým SPID Třemošná vznikl v roce 1975. V průběhu sezóny 1975/1976 sehrál několik přátelských zápasů (mj. i s výběrem LIBH). Od sezóny 1976/1977 se tým pravidelně zúčastňoval soutěží LIBH (liga a ligový pohár) - až do sezóny 1996/1997. Když se v následující sezóně projevily problémy se samotnou existencí této soutěže, přihlásil se tým do soutěže pořádané Českomoravským svazem hokejbalu.

 

 

Největšího klubového úspěchu dosáhl tým v sezóně 1981/1982, kdy se stal vítězem ligy LIBH. V této soutěži se SPID umístil 3x na 2.místě, 7x na 3.místě. Tým vyhrál první dva ročníky ligového poháru v sezónách 1979/1980 a 1980/1981 a poslední ročník tohoto poháru v sezóně 1989/1990. Jednotliví hráči týmu se stali několikrát vítězi individuálních hodnocení (střelci, nahrávači, kanadské bodování, brankáři). V letech 1985 – 1988 se hráči týmu z účastnili mistrovství ČSR v hokejbale pod hlavičkami různých týmů – LIBH Plzeň, Sokol Plzeň-Košutka, Třemošná.

 

 

 

 

 

 

 

 

Dalšího úspěchu dosáhli hráči SPIDu Třemošná (Pavel Hospr, Pavel Brotánek, Vladimír Fronk, Miroslav Lavička, Petr Antoš a Václav Toman) pod hlavičkou Sokol Plzeň-Košutka v roce 1987, když ve finále mistrovsrví ČSR prohráli s týmem České Budějovice C 0 : 1 a obsadili 2.místo v mistrovství ČSR.

 

Hráči SPIDu Třemošná se zúčastnili i několika dalších ročníků.

 

 

 

Tým Sapporo Třemošná se od počátku 90.let účastnil soutěží LIBH.

 

Tým Tatranu Třemošná se v sezóně 1997/1998 poprvé zúčastnil soutěže pořádané Českomoravským svazem hokejbalu. V podzimní části soutěže se v zápasech pravidelně střídali hráči bývalých týmů SPID a Sapporo. Po podzimní části se nově vzniklý tým umístil v začátku druhé poloviny tabulky a pro jarní část byl zařazen do nově vzniklé soutěže - 1.B třídy. Na konci sezóny se pak stal vítězem 1.B třídy a postoupil do 1.A třídy. V následující sezóně ( 1998 / 1999 ) postoupil Tatran jako nováček soutěže do play-off a tím si zajistil postup do nově vzniklé soutěže - Regionální ligy severozápad.

 

Během roku 1998 bylo ve Třemošné vybudováno asfaltové hokejbalové hřiště ( s dřevěnými mantinely). Od jara 1999 je toto hřiště využíváno pro hokejbalové soutěže. Existence hřiště se projevila zvýšením zájmu o hokejbal ve Třemošné. V rámci oddílu vznikly nové týmy B a C u mužů a tým žáků. Tento tým se ihned stal vítězen okresní hokejbalové žákovské soutěže.

 

Během sezóny 2000/2001 vznikl tým mladších žáků, který sehrál pouze několik přípravných zápasů. Od roku 2001 pak i tento tým byl zařazen do oficiálních hokejbalových soutěží. V létě roku 2002 došlo k přestupu celého týmu TJ Start VD Plzeň do oddílu hokejbalu TJ Tatran. Tatran tím získal právo účasti ve druhé nejvyšší hokejbalové soutěži v Česku (1.ČNHBL).

 

V létě roku 2003 proběhla rekonstrukce hřiště financovaná městem Třemošná. Hřiště bylo prodlouženo na požadovaných 52 m (od sezóny 2004/2005 se hraje s 5 hráči v poli), byl položen nový asfaltový koberec, postaveny mantinely z umělé hmoty a provedena celková rekonstrukce elektrorozvodů a osazeny nová světla.

 

Více o jednotlivých sezónách lze najít na stránce Sezóny.